Szklarstwo – rzemiosło oraz dział gospodarki polegający na wykonywaniu szeregu działań związanych ze szkłem.
Dawniej w Polsce szklarstwo nazywano również błoniarstwem. Jest to bardzo szeroki dział rzemiosła, w ramach którego świadczone są takie usługi jak szklenie okien, wyrób luster, ozdabianie szklanych naczyń (rysunkiem, grawerunkiem, szlifowaniem bądź malowaniem) czy wykonywanie malowideł na szkle. Termin „szklarz” również posiada kilka definicji. Używa się go w odniesieniu do rzemieślnika zajmującego się szkleniem okien i wstawianiem szyb, osoby pracującej w przemyśle szklarskim (np. w hucie szkła) oraz wytwórcy szklanych przedmiotów.
Szklarstwo znane było już w średniowieczu, jednak bardziej powszechne stało się w XVI wieku. To właśnie w tym czasie zaczęto wykonywać szklenie okien na większą skalę, a szklane naczynia i lustra powoli wchodziły do użytku codziennego. Z kolei cechy szklarzy powstawały już od XIII wieku. Najczęściej zakładane były w większych miastach, takich jak Wenecja czy Paryż, a czasami również w mniejszych miejscowościach. Na gruncie polskim cechy szklarzy działały w Krakowie, Gdańsku, Toruniu, Warszawie i Wilnie.
Klientami szklarzy są zarówno osoby indywidualne, które np. remontują dom bądź przeprowadzają renowacje starych przedmiotów (pamiątek rodzinnych, zabytkowych mebli itp.), jak i firmy. Współcześnie zakres pracy szklarza znacznie się poszerzył. Nie zajmuje się on jedynie wstawianiem nowych szyb czy oprawą luster, ale wachlarz jego usług obejmuje pełen zakres działań związanych ze szkłem. Szklarz wykonuje m.in. szklane meble, okna wystawowe, lady, zabudowy, kabiny prysznicowe, gabloty czy statuetki. Dodatkowo do technik wykorzystywanych w szklarstwie zalicza się piaskowanie szkła, czyli proces matowienia umożliwiający dekorowanie szkła różnymi wzorami, oraz fusing, czyli obróbkę cieplną szkła. Tradycyjni szklarze przeprowadzają również renowacje starych luster. W wielkim uproszczeniu powiedzieć można, że obecnie szklarz zajmuje się wszystkim, co jest ze szkła.
Wcześniej, żeby wykonywać zawód szklarza niezbędne było zdanie egzaminu czeladniczego. Obecnie wystarczy posiadać odpowiednie kwalifikacje. Jedną z możliwych dróg nauki zawodu jest praca w zakładach szklarskich pod okiem specjalistów, dzięki czemu nabiera się doświadczenia i zdobywa praktyczne umiejętności. Predyspozycjami przydającymi się do wykonywania zawodu szklarza są m.in. precyzja, rzetelność, cierpliwość czy delikatność. Współcześnie szklarstwo uznaje się za wymierającą profesję.
„Bogdan Pietrowicz – szklarz (projekt Ginące zawody)” (Fundacja Wspieram)
„Stopczyński D. Usługi szklarskie i oprawa obrazów, luster” (nasznorblin)
„Rzemieślnicy odc.6 – Centrum Szkła Jerzy Gad” (Instytut Dizajnu w Kielcach)
„Tylko dobre: rzemiosło – Arkadiusz Szabat” (Bełchatów TV)
„Szklarz” (ORE – kształcenie zawodowe)
Encyklopedia PWN
[https://encyklopedia.pwn.pl/haslo/szklarstwo;3983061.html
dostęp: 25.08.2021]
Alfabet ginących zawodów i rzemieślników
[http://www.lcre-lomza.webd.pl/sodmidn.webd.pl/pdf/Alfabet_ginacych_zawodow_i_rzemieslnikow.pdf
dostęp: 31.08.2021]
Słownik języka polskiego PWN
[https://sjp.pwn.pl/slowniki/szklarstwo.html
dostęp: 30.12.2021]
Pietrowski. Zakład szklarski
[https://zakladszklarski.com.pl/kim-jest-szklarz-i-czym-sie-zajmuje/
dostęp: 30.12.2021]
Wikipedia
[https://pl.wikipedia.org/wiki/Szklarz
dostęp: 30.12.2021]