Maszynopisarstwo

Maszynopisarstwo

Maszynopisarstwo – profesja polegająca na zawodowym przepisywaniu bądź spisywaniu różnych treści na maszynie do pisania.

Maszynopisarstwem zwykle zajmowały się kobiety. Głównym zadaniem maszynistki było przepisywanie na różnego typu maszynach do pisania tekstów z rękopisów bądź innych maszynopisów z uwzględnieniem naniesionych wcześniej poprawek. Do obowiązków maszynistki mogło również należeć spisywanie treści dyktowanych lub odtwarzanych z nagrania. Praca przez nią wykonywana miała być przede wszystkim szybka, dokładna i terminowa. Maszynistka musiała potrafić obsługiwać maszynę do pisania oraz przeprowadzać podstawowe prace konserwatorskie, np. wymianę taśmy, czyszczenie wałków czy czcionek.

Pierwsze patenty na urządzenia podobne do maszyny do pisania przypadają na rok 1714. Jednak za ojca pierwszej praktycznej maszyny do pisania uważa się Amerykanina Christophera Lathama Sholesa, który stworzył ją w 1867 roku. Niecałe dziesięć lat później maszyny zaczęto produkować już seryjnie w fabryce Remington. Z kolei od ok. 1920 roku dostępne na rynku były elektryczne maszyny do pisania, które później stopniowo zaczęły wypierać mechaniczne typy maszyn.

Współcześnie maszyny do pisania zostały zastąpione przez komputery posiadające edytory tekstu oraz podłączenie do drukarki, a następnie również przez laptopy, tablety i inne tego typu urządzenia. Ostatnia na świecie fabryka maszyn do pisania funkcjonowała w Indiach do 2011 roku. W Polsce działa Muzeum Maszyn Biurowych w Tychach, gdzie można zapoznać się m.in. z historią maszyn do pisania. Jest to jedyne takie muzeum w Polsce. Stała ekspozycja zawiera ok. 300 różnych modeli maszyn do pisania oraz innych urządzeń biurowych, z których najstarsza powstała w 1895 roku.

„Muzealny Express – Indeksowa maszyna do pisania” (Muzeum Historyczne Oddział Muzeum Podlaskiego)
„Towary Modne 44 – Łucznik – maszyna do pisania (nie do strzelania)” (Adam Śmiałek)
„Maszyna do pisania w PRL” (Muzeum Życia w PRL)