kaletnictwo

Kaletnictwo

Kaletnictwo (tasznictwo) – rzemiosło zajmujące się produkcją i naprawą wyrobów galanterii skórzanej (m.in. toreb i walizek).

Kaletnik wykonuje i reperuje wyroby drobnej galanterii skórzanej. Do jego asortymentu można zaliczyć takie przedmioty wykonane ze skóry jak: torby, walizki, paski, portfele, portmonetki, kalety, walizy, woreczki itp.

Kaletnictwo to rzemiosło z bardzo długą historią. Powstało w XIV wieku, jako jedna ze specjalizacji wyodrębnionych ze skórnictwa. Kaletnicy, tak jak i inni rzemieślnicy, musieli należeć do cechów. Schyłek rzemiosł związanych z produkcją skóry definitywnie nastąpił dopiero w wieku XIX. Ze względu na dynamiczny rozwój technologii, wytwórstwo ręczne zaczęło być wówczas zastępowane maszynowym.

Obecnie kaletnictwo należy do grupy ginących zawodów, głównie ze względu na rozwój przemysłu skórzanego i spadek cen wytwarzanych produktów. W Polsce można spotkać nieliczne już pracownie kaletnicze, zwykle w dużych miastach. Niektóre z nich dostosowały się do współczesnych warunków rynkowych i oferują ręcznie wykonane, unikatowe produkty ze skóry oraz dokonują napraw.

„Kaletnik” – film towarzyszący wystawie „Wśród mistrzów i partaczy” (Muzeum Krakowa)
„Człowiek, który dobrał się do szycia skóry” (Pasjonaci)
„Mistrzowie Żoliborza – Kaletnik Janusz Michalik” (Miasto Jest Nasze)
„Mistrzowie – Grzegorz Tarnowski – kaletnik” (WarsztatInnowacji)
„Kaletnictwo – rzeźbienie w skórze. Zajęcie wymagające cierpliwości” (Magazyn Nisza)
„Kaletnik” (ORE – kształcenie zawodowe)