gorseciarstwo

Gorseciarstwo

Gorseciarstwo – profesja polegająca na ręcznym wytwarzaniu damskiej bielizny, głównie gorsetów i biustonoszy.

Gorseciarka zajmuje się szyciem na miarę damskiej bielizny, przede wszystkim gorsetów i biustonoszy. Innymi produktami, które wchodzą w zakres tworzonego przez nią asortymentu są również kostiumy plażowe czy kąpielowe oraz pasy do pończoch. Gorseciarka projektuje bieliznę na indywidualne zamówienie oraz zajmuje się sprzedażą. Tradycyjnie zawód ten wykonywany jest przez kobiety.

Proces tworzenia damskiej bielizny zaczyna się od wykonania pomiarów sylwetki klientki. Następnie należy wybrać materiał oraz dodatki, przygotować odpowiednie formy i skroić materiał. Kolejnym krokiem jest wstępne zszycie produktu (fastrygowanie), a następnie przymierzenie i dopasowanie go do sylwetki klientki. Potem pozostaje już tylko wykończenie wyrobu.

Bielizna oferowana przez gorseciarkę ma charakter prozdrowotny, m.in. prostuje łopatki i odciąża kręgosłup. Klientki zakładów gorseciarskich charakteryzują się zwykle dużym biustem bądź nietypową sylwetką, która wymaga specjalistycznej dopasowanej bielizny. Materiały wykorzystywane do szycia biustonoszy są pochodzenia naturalnego, zwykle jest to cienka bawełna, a do wykończania produktu wykorzystuje się niekiedy koronkę. Stworzenie jednego stanika może trwać nawet dwa dni, ze względu na to, że wszystkie jego elementy są wytwarzane ręcznie.

Gorseciarstwa można się nauczyć na drodze kształcenia rzemieślniczego. Inną możliwością jest zdobywanie praktycznych umiejętności oraz doświadczenia, pracując w zakładzie pod okiem mistrzyni. Zawód ten wymaga cierpliwości oraz precyzji. Obecnie można jeszcze znaleźć zakłady gorseciarskie w takich miastach jak np. Warszawa, Łódź, Kraków, Poznań czy Toruń, jednak coraz mniej osób trudni się tą profesją.

„Gorseciarka” – film towarzyszący wystawie „Wśród mistrzów i partaczy” (Muzeum Krakowa)
„Gorseciarka z Grochowa – stanik to poważna sprawa” (VAVA pl – Warszawa na filmowo)
„Człowiek, który szyje gorsety nie tylko dla kobiet” (Pasjonaci)
„Gorseciarka” (Ella Ella)