Ostrzenie noży

Ostrzenie noży

Ostrzenie noży – profesja polegająca na wędrownym świadczeniu usługi ostrzenia noży.

Ostrzyciel noży, nazywany również szlifierzem, zajmował się przede wszystkim ostrzeniem noży. Innymi przedmiotami, które również można było u niego naostrzyć były łyżwy czy nożyczki. Istotnym aspektem tej profesji był jej wędrowny charakter oraz fakt, że usługi świadczone były na ulicy. W Polsce, w drugiej połowie XX wieku, obecność ostrzycieli noży była charakterystyczna przede wszystkim dla większych miast, takich jak np. Warszawa czy Wrocław.

Swoją obecność na ulicy ostrzyciel noży komunikował zwykle uderzaniem metalowym narzędziem w kant swojego wózka, na którym znajdowało się urządzenie służące do ostrzenia. Nawoływał przy tym głośno do skorzystania z jego usług. Urządzenie, którego używał szlifierz, było całkowicie mobilne, można było je przenosić na plecach. Sam mechanizm nie był skomplikowany – naciskając nogą pedał, poprzez skórzany pasek transmisyjny, wprawiało się w ruch okrągły kamień szlifierski służący do ostrzenia.

Obecnie zawód ostrzyciela noży prawie wyginął, a na ulicach niektórych miast można spotkać pojedyncze osoby trudniące się jeszcze tą profesją. Pojawiają się też inicjatywy mające na celu próbę odrodzenia się tego zajęcia. Przykładem może być Wrocław, gdzie rok temu powstał zakład świadczący usługi ostrzenia noży (i wszelkich innych rodzajów ostrzy). Jego klientami są głównie osoby, które zawodowo posługują się różnego typu ostrzami, jak np. szefowie kuchni.

„Ptaki Wędrowne” (amadekcom)
„Ostrzę Ostrze. Szlifierz powraca na Nadodrze!” (Telewizja Echo24)