Kołodziejstwo – dawne rzemiosło polegające głównie na wytwarzaniu wozów i kół.
Kołodziej, inaczej nazywany również stelmachem bądź stylmachem [z niemieckiego Stellmacher], to rzemieślnik, który zajmował się wyrobem i naprawą drewnianych wozów, bryczek bądź sań oraz części do nich – głównie kół, od których wzięła się nazwa tego zawodu. Po wykonaniu drewnianych części wozu, przekazywano je kowalowi, który wykuwał części metalowe. Tradycyjna produkcja drewnianych wozów bądź kół nie była łatwa i wymagała specjalistycznej wiedzy, umiejętności oraz narzędzi.
Kołodziejstwo znane było już w czasach starożytnych. Na ziemiach polskich zaczęło się rozwijać od wczesnego średniowiecza, najpierw na wsi i w grodach, a następnie również w miastach. Szczególny rozkwit kołodziejstwa przypada na XV–XVIII wiek, na co wpłynął ówczesny rozwój handlu. Pierwsza informacja o zakładaniu cechów kołodziejów pochodzi z 1435 roku z Krakowa. Z kolei w XVI–XVII wieku największym ośrodkiem tego rzemiosła był Gdańsk.
Od XIX wieku, a zwłaszcza w wieku XX, kołodziejstwo zaczęło zanikać, co wiązało się z coraz większym rozwojem techniki. Ze względu na upowszechnienie się żelaza, wcześniejsze drewniane konstrukcje zaczęto zastępować żelaznymi osiami. Dodatkowo rozwinęła się maszynowa produkcja kół, które coraz częściej były ogumione. W Polsce w latach 30. XX wieku, mimo postępującej fabrycznej produkcji kół, nadal można było skorzystać z usług prawie 8000 warsztatów kołodziejskich. Ogromna większość tych zakładów przetrwała w Polsce tylko do ok. połowy XX wieku.
- Artykuł: Joanna Szymańska-Radziewicz, „Kołodziejstwo – zawód zapomniany”, Centralna Biblioteka Rolnicza NIKiDW Oddział w Puławach
- Artykuł: Anna Bielska, Marek Bielski, „Ginące zawody (12): Wkoło koła kołodzieja”, Przegląd Techniczny. Gazeta inżynierska
- Cykl sześciu filmów „Kołodziejstwo” (Grzegorz Tylenda)
„Dziad kołodziejski” (Muzeum Okręgowe w Nowym Sączu)
„Kołodziej: Jak wykonać koło? Wheeler: How to make a wooden wheel?” (ECKiW OHP w Roskoszy)
„Kołodziej: Jak wykonać kopańkę? Wheeler: How to make a shaul?” (ECKiW OHP w Roskoszy)
Ginące zawody i rzemiosło na Podhalu zatrzymane w kadrze
[https://www.ginace-zawody.watra.pl/stylmach
dostęp: 20.08.2021]
Encyklopedia PWN
[https://encyklopedia.pwn.pl/haslo/kolodziejstwo;3924180.html
dostęp: 27.08.2021]
Alfabet ginących zawodów i rzemieślników
[http://www.lcre-lomza.webd.pl/sodmidn.webd.pl/pdf/Alfabet_ginacych_zawodow_i_rzemieslnikow.pdf
dostęp: 31.08.2021]
Słownik języka polskiego PWN
[https://sjp.pwn.pl/slowniki/ko%C5%82odziejstwo.html
dostęp: 26.01.2022]
Wikipedia
[https://pl.wikipedia.org/wiki/Ko%C5%82odziej
dostęp: 26.01.2022]
Wirtualny Sztetl
[https://sztetl.org.pl/pl/slownik/kolodziejstwo
dostęp: 26.01.2022]
Szlak rzemiosła
[http://szlakrzemiosla.pl/kolodziejstwo.html
dostęp: 26.01.2022]