Bandażownictwo
Bandażownictwo – dawne rzemiosło zajmujące się produkcją materiałów i urządzeń ortopedycznych oraz protetycznych. ŹRÓDŁA 1 ŹRÓDŁA 1 Słownik Języka Polskiego sjp.pl https://sjp.pl/banda%C5%BCownictwo dostęp: 27.08.2021
Bandażownictwo – dawne rzemiosło zajmujące się produkcją materiałów i urządzeń ortopedycznych oraz protetycznych. ŹRÓDŁA 1 ŹRÓDŁA 1 Słownik Języka Polskiego sjp.pl https://sjp.pl/banda%C5%BCownictwo dostęp: 27.08.2021
Powroźnictwo – dawne rzemiosło polegające na produkcji lin, powrozów itp. Powroźnik był rzemieślnikiem, który zajmował się wytwarzaniem różnego rodzaju lin, sznurów, powrozów, sieci, grubych nici, knotów itp. Dawniej powroźnictwo było powszechnym zajęciem, ponieważ wyroby powroźnicze wykorzystywano w wielu dziedzinach życia. Największy rozwój tego rzemiosła obserwowano jednak przede wszystkim tam, gdzie towarzyszył szkutnictwu. Zajmowanie się powroźnictwem …
Obsługa centrali telefonicznej – profesja polegająca na łączeniu rozmowy telefonicznej dwóch abonentów. Obsługą centrali telefonicznej zajmowały się telefonistki, których głównym zadaniem było połączenie rozmowy dwóch abonentów telefonicznych. W zawodzie tym spełniały się przede wszystkim kobiety, chociaż początkowo można było spotkać również mężczyzn. Nieodłącznym elementem pracy telefonistek była rutyna, ze względu na wielokrotne powtarzanie tych samych …
Kołodziejstwo – dawne rzemiosło polegające głównie na wytwarzaniu wozów i kół. Kołodziej, inaczej nazywany również stelmachem bądź stylmachem [z niemieckiego Stellmacher], to rzemieślnik, który zajmował się wyrobem i naprawą drewnianych wozów, bryczek bądź sań oraz części do nich – głównie kół, od których wzięła się nazwa tego zawodu. Po wykonaniu drewnianych części wozu, przekazywano je …
Klucznictwo – dawna profesja polegająca na zarządzaniu kluczami do różnych majątków, np. zamków czy pałaców. Głównym zadaniem klucznika było sprawowanie nadzoru i zarządzanie kluczami do różnego rodzaju majątków, takich jak zamki, pałace, dworki, folwarki czy fabryki. W miastach klucznicy pilnowali również bram miasta i zamykali je na noc. Wykonywanie tej profesji wiązało się z dużą …
Tkactwo – rzemiosło (oraz dział przemysłu włókienniczego) polegające na wytwarzaniu tkanin. Tkacz lub tkaczka zajmuje się ręcznym lub mechanicznym tworzeniem tkaniny, wykorzystując w tym celu krosno. Niektóre dawne poziome i pionowe warsztaty tkackie przetrwały do czasów obecnych i nadal są używane w różnych słabiej rozwiniętych regionach świata oraz w tkactwie artystycznym i ludowym. Tkactwo stanowi …
Świeczkarstwo – rzemiosło polegające na wyrobie świec. Świeczkarstwo jest rzemiosłem polegającym na wytwarzaniu świec, które przed wprowadzeniem elektryczności były podstawowym źródłem światła we wszelkich pomieszczeniach. Świec używano już w czasach starożytnych – prawdopodobnie wynaleźli je Etruskowie. Rzymianie też wytwarzali świece, używając w tym celu lnu oblanego woskiem i smołą. Świece woskowe stosowano również w Chinach. …
Szmuklerstwo (pasamonictwo) – dawne rzemiosło polegające na wyrobie pasmanterii, np. pasów, frędzli, taśm itp. Szmuklerz, nazywany również pasamonikiem, był rzemieślnikiem zajmującym się wytwarzaniem różnych wyrobów pasmanteryjnych, m.in. pasów, galonów, frędzli, sutaszy, pomponów, wstążek czy taśm służących zwykle do obszywania ubrań i tkanin. Termin pasamonictwo pochodzi od określenia „pasamon” [z włoskiego passamano], które dawniej służyło do …
Siodlarstwo – rzemiosło polegające na wytwarzaniu i naprawie siodeł. Siodlarz to rzemieślnik, który przede wszystkim zajmuje się wyrobem oraz naprawą siodeł, które najczęściej wykonane są ze skóry juchtowej, cielęcej lub safianowej. Oprócz końskich siodeł, będących głównym produktem pracy siodlarza, wytwarza on również inne akcesoria jeździeckie, takie jak uprzęże konne czy skórzane pasy napędowe. Tradycyjnie skórzane …
Kożuszkarstwo (kożusznictwo) – rzemiosło polegające na wyrobie kożuchów. Kożuszkarz, nazywany również kożusznikiem, to rzemieślnik zajmujący się wytwarzaniem kożuchów. Są to ciepłe okrycia wierzchnie tradycyjnie szyte z owczej skóry odwróconej sierścią do wewnątrz. Do wyrobu kożuchów wykorzystuje się również skóry innych zwierząt przekręcone włosem na zewnątrz lub materiały podbite taką skórą. Kożuchy chronią przed chłodem w …
Kapelusznictwo – rzemiosło polegające na wytwarzaniu kapeluszy. Kapelusznik to rzemieślnik, który zajmuje się wyrobem i sprzedażą kapeluszy. Praca kapelusznika zbliżona jest do zawodu modystki, która również zajmuje się tworzeniem nakryć głowy. Podstawowa różnica pomiędzy tymi profesjami polega jednak na tym, że kapelusznik wytwarza kapelusze męskie, modystka zaś damskie. Każdy rodzaj kapelusza tworzy się z wykorzystaniem …