Cholewkarstwo – rzemiosło polegające na wyrabianiu cholewek.
Cholewkarz zajmuje się wytwarzaniem cholewek, czyli górnej części obuwia różnego rodzaju. Głównym celem cholewkarstwa jest przygotowywanie szablonów lub wykrojników cholewek, które są później wykorzystywane w dalszym procesie technologicznym.
Swoją pracę rzemieślnik zaczyna od sprawdzenia materiału, z którego ma powstać cholewka, a następnie wykrawa odpowiednie elementy jej wewnętrznej i zewnętrznej strony. Kolejnym etapem jest dobranie poszczególnych części cholewek pod względem jakości, wielkości i koloru oraz ich zszycie. Materiałem wykorzystywanym do produkcji może być m.in. skóra, tkanina lub dzianina. Cholewkarz wykonuje również inne prace pomocnicze, takie jak np. naszywanie ozdób i zapięć, zawijanie brzegów, podklejanie wzmocnień, wybijanie dziurek czy barwienie brzegów. Cholewkarstwa można nauczyć się na drodze kształcenia rzemieślniczego lub poprzez praktyczną naukę w zawodzie i zdobywanie doświadczenia w trakcie pracy.
Powiązane: Szewstwo
https://www.ginacezawody.com.pl/szewstwo/
„Stanisław Miśkowiec, Cholewkarz, Rabka – Zdrój” (Muzeum Orkana)
„Jak uszyć sobie buty – folklor portal wiano.eu” (Dorota Skrobisz)
Słownik języka polskiego PWN
[https://sjp.pwn.pl/slowniki/cholewkarstwo.html
dostęp: 21.01.2022]
Klasyfikacja zawodów – cholewkarz
[https://psz.praca.gov.pl/rynek-pracy/bazy-danych/klasyfikacja-zawodow-i-specjalnosci/wyszukiwarka-opisow-zawodow/-/klasyfikacja_zawodow/zawod/753601?p_p_state=pop_up&_jobclassificationportlet_WAR_nnkportlet_viewMode=print
dostęp: 21.01.2022]
Wielki słownik języka polskiego PAN
[https://wsjp.pl/haslo/podglad/73154/cholewkarstwo
dostęp: 21.01.2022]